Jak nie dać się kryzysowi – czyli spotkanie przewoźników, OZPTD i Trans.eu w Miłkowie 

Serwis redagowany przez Dolnośląski Ośrodek Szkolenia i Informacji Transportowej
Ubezpiecznie Odpowiedzialności Zawodowej Przewoźnika

Jak nie dać się kryzysowi – czyli spotkanie przewoźników, OZPTD i Trans.eu w Miłkowie

Tradycyjne, coroczne spotkanie przewoźników z OZPTD Dolny Śląsk odbyło się 06.10.2012r. w Miłkowie k. Jeleniej Góry. Tym razem jednak spotkanie miało jednak nieco inną formę, bowiem oprócz OZPTD Dolny Śląsk, organizatorem spotkania był także Operator systemu Trans.eu. Decyzja ta okazała się strzałem w dziesiątkę, bo wspólnymi siłami udało się osiągnąć znakomitą frekwencję. W spotkaniu uczestniczyło około 200 osób – głównie regionalnych przewoźników i sponsorów.

Spotkanie zorganizowano ze sporym rozmachem. Już wjeżdżając na teren kompleksu pałacowego Spiż w Miłkowie można było zobaczyć dumnie prezentowane nowe ciągniki i naczepy czołowych producentów. Natomiast przed salą konferencyjną ustawiono stoiska partnerów konferencji.

Sama konferencja rozpoczęła się bardzo miłym akcentem. W związku z kończącą się kadencją i ogłoszeniem przez Przewodniczącego Zarządu Głównego OZPTD Bolesława Milewskiego zakończenia swojego przywództwa, Dolnośląski Zarząd Regionalny uhonorował go statuetką rzymskiego wojownika, która miała nawiązać do waleczności wodza związku. Przewodniczący Regionu – Leszek Luda - w obecności uczestników konferencji podziękował za dziesięć lat pracy dla związku. Przewodniczący Milewski dziękując, stwierdził, że trudno będzie się rozstać z organizacją. Z nostalgią opowiedział o całym dziesięcioleciu i najnowszych osiągnięciach OZPTD.

Następnie Maciej Wroński – dyrektor biura prawnego OZPTD - przedstawił najczęstsze problemy, na które trafiają przewoźnicy przy odnawianiu lub otrzymaniu zezwolenia na prowadzenie transportu drogowego. Więcej informacji jak uzyskać zabezpieczenie finansowe wymagane przez BOTM i starostwa można uzyskać na stronie www.bezpiecznytir.pl.

Inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego pokazali zebranym na sali przewoźnikom niedozwolone urządzenia, które stosują nieuczciwi przewoźnicy. Wymieniono też wykroczenia najczęściej popełniane przez kierowców i właścicieli firm transportowych.

Kolejną prezentację przedstawiła firma Transpass. Z zainteresowaniem przewoźnicy wysłuchali o możliwościach kredytowania swojej działalności przy pomocy kart paliwowych i oszczędnościach, jakie można przy tym osiągnąć. Również temat Ecodrivingu, przedstawiony przez doświadczonego instruktora z firmy DAF, wywołał wiele emocji wśród uczestników. Ze względu na czas, ograniczył się on tylko do prezentacji teoretycznej, ale być może na następnych konferencjach będzie można samemu spróbować, jak jeździć ekologicznie.

Przedstawiciele Systemu Trans.eu - wychodząc na przeciw oczekiwaniom przewoźników – przedstawili specjalną ofertę na dostęp do narzędzi Systemu Trans.eu dla członków OZPTD oraz opowiedzieli o swojej nowej spółce TransInkasso, która specjalizuje się w odzyskiwaniu należności dla firm przewozowych. Oferta TransInkasso, która nie zawiera opłaty wstępnej za zgłoszenie oraz niska prowizja, pobierana wyłącznie w przypadku odzyskania pieniędzy, została przyjęta na sali z dużym entuzjazmem.

Następnie producent ciągników, firma MAN, zaprezentował najnowsze rozwiązania techniczne pozwalające na zmniejszenie kosztów w firmach transportowych. Z dużym zainteresowaniem spotkał się też wykład firmy OCRK dotyczący rozliczania czasu pracy kierowców. Temat ten zawsze wzbudza dużo kontrowersji.

Na konferencji nie mogło także zabraknąć tematu pojazdów, a co za tym idzie sposobów ich finansowania, które przedstawili reprezentanci VB Leasing. Jak zabezpieczyć się przed oszustwem, opowiedział Mariusz Tywoniuk, przedstawiciel kancelarii prawnej GM Consulting. Z kolei firma Timex, operator kart UTA i dystrybutor naczep Kassbohrer, przedstawiła swoją ofertę.

Po obiedzie przedstawiciele DAF z firmy Warsaw Truck Center pokazali, że zakup nowych pojazdów może wpływać na generowanie oszczędności w firmach transportowych. Przy dzisiejszych opłatach drogowych i fakcie, że nowe samochody spalają mniej, decyzje o wymianie taboru mogą wpływać na uzyskanie pozytywnego wyniku finansowego. Uczestników konferencji zainteresował też najnowszy produkt IVECO ciągnik HI-WAY tym bardziej, że mogli obejrzeć go na pałacowym podjeździe.

Firma E-100, która obsługuje przewoźników samochodowych na ponad 2000 stacjach paliw w 23 krajach Europy i Azji oraz oferuje bezgotówkowe rozliczenia była autorem kolejnej prezentacji. O tym, że zarówno stare jak i nowoczesne pojazdy nie mogą obyć się bez nowoczesnych środków smarnych i chemii samochodowej powiedzieli z kolei specjaliści z OIL CENTER Wrocław.

Panie z Krajowego Rejestru Długów przedstawiły program Rzetelna Firma i problemy jakie spotyka się dzisiaj na rynku finansowym. Na zakończenie konferencji Inspektor Pracy unaocznił zebranym o najczęstszych błędach przy prowadzeniu dokumentacji pracowniczej.

Mimo, że wiele z tych prezentacji wymagałoby kilkugodzinnych wykładów, konferencja pokazała najważniejsze problemy związane z prowadzeniem transportu i uzmysłowiła, że ciągłe pogłębianie wiedzy może uchronić firmy transportowe przed wysokimi karami i problemami przy zawieraniu transakcji i odzyskiwaniu należności. Uczestnicy prosili o kolejną porcję wiedzy w przyszłości w rozszerzonym zakresie. 


UP
Międzynarodowa Wyższa Szkoła Logistyki i TransportuDKV-Euro ServiceDoradca ADRKarta DKVWroekoProgramy Komputerowe dla Firm Transportowych i SpedycyjnychDoradztwo Transportowe Grzegorz SitarekNiemiecki Zespół Adwokacki Damian Dziengo & Partnerzy - ROZMAWIAMY PO POLSKU
Copyright by ceylley, 2011 - 2013